Chcete se učit čínsky?

Umět se domluvit alespoň trochu čínsky se zanedlouho stane možná stejnou samozřejmostí jako jezdit autem, prohodit pár slov anglicky nebo ovládat PC. Protože do naší redakce poslední dobou chodí dotazy na kurzy čínštiny, rozhodli jsme se trochu prozkoumat internet a podívat se, kde je možné navštěvovat tyto kurzy.

Pokud jste ale milovníky čínštiny a nebydlíte ve velkých městech, budete si muset za dojíždění dost připlatit. Samotné ceny kurzů přitom podle našeho názoru příliš náročné nejsou a moc se neliší od kurzů jiných jazyků. Studovat čínštinu je možné v Praze, zde je tento kurz v nabídce větších jazykových škol nebo také v Brně, kde jsme objevili také několik škol, které mají jazyk říše středu v nabídce. Za zmínku stojí jistě také Konfuciova akademie při Univerzitě Palackého v Olomouci (http://konfu­cius.upol.cz), zde si přijdou na své nejen zájemci o jazyk, ale také milovníci kultury nebo businessmani, kteří chtějí s Číňany obchodovat.

Jazykové kurzy jsou zaměřeny spíše na mluvenou formu, protože písemná je mnohem těžší. Umět ale čínsky trochu mluvit nebo se o to aspoň snažit, může znamenat velkou konkurenční výhodu. Je třeba mít ale na paměti, že Číňané nikdy neřeknou ne, protože by ztratili svou tvář, proto je nutné brát jejich nadšení trochu s rezervou.