Woxikon – užitečný pomocník

geralt / Pixabay

Internetový víceúčelový lexikon Woxikon je velmi užitečnou pomůckou pro všechny, kteří chtějí jazyk studovat nebo kdo z cizích jazyků překládají. Projekt je sice německý, existuje ale ve více jazycích a je tedy využitelný i těmi, kdo se němčinou nezabývají. Úvodní stránka nabízí několik hlavních menu.

Woxikon.de je členěn do základních sekcí – slovník, synonyma, gramatika a dokonce i rýmy. Komunita okolo těchto stránek určitě oceňuje možnost zeptat se nebo se podělit o zkušenosti ve fóru. Slovník je autorem výuky.jazyků.cz používán hlavně kvůli možnosti najít k danému slovu synonyma. Někdy totiž ne všechna slova jsou k nalezení ve slovníku a proto je možné si pomoci v sekci synonym a dohledat význam překládaného slova nebo spojení.

Woxikon.de existuje v několika jazykových mutacích – především v němčině a v angličtině, dále ale také ve francouzštině, španělštině, nizozemštině, portugalštině nebo švédštině.

Stránky poskytují také publikační možnosti lidem, kteří se jazyky zabývají. Pokud někdo zpracuje užitečný projekt nebo práci vhodnou pro zveřejnění na těchto stránkách – například přehledy gramatiky, slovníky, jazyková srovnání nebo výkladové slovníky- může kontaktovat webmastera a domluvit se na publikaci své práce a jejím zpřístupnění i ostatním. Woxikon je komunitou otevřenou i dalším jazykům, nikde není řečeno, že další jazykovou mutací nemůže být třeba čeština…

Praktickou aplikací je rozhodně možnost nainstalovat si zadarmo prográmek, který se včlení do lišty vyhledávače a umožní vám rychleji vyhledávat potřebná slova a jejich významy při jakékoli práci s internetem nebo PC.